Bursluluk Sınavı

”Yerdeki gökkuşağı” laleler

lale
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Wordpress Temaları

Konya’da bir firma tarafından 130 çeşit lalenin üretildiği alan, çiçeklerin açmasıyla oluşan renk cümbüşüyle dikkati çekiyor.

Salgın öncesi fotoğraf tutkunlarının büyük ilgisini çektiği laleler, çiçeklerin açmasıyla oluşturduğu renk cümbüşü nedeniyle “yerdeki gökkuşağı” olarak da söyleniyor.

Kovid-19 salgınından dolayı, son iki yılda ihracatta yaşanan daralmanın ardından üretimi düşürme kararı alan firma, tarlada bu yıl 100 milyon lale soğanı yetiştiriyor.

Asya Lale Üretim Çiftliği Sorumlusu Ramazan Kılıç, geçmiş yıllara oranla bu seneki lale ekiminin büyük ölçüde düştüğünü söyledi.

Tarlaya ziyaretçi ilgisinin yıllar içinde arttığını ifade eden Kılıç, şu sözleri söyledi: “Uzun süredir lale yetiştiriyoruz, pandemiden talep azaldı. Bundan dolayı da üretim alanımızı düşürdük. Şu anda 100 dekar alanda üretim var. Pandemiden önce 500 dekar tarlada üretim yapıyorduk. 25 milyon lale soğanı üretiyoruz. Salgın öncesi 100 milyona ulaşıyordu. Yarısını yakını da ihraç ediliyordu. Yurt dışından talep olmadığı için iç piyasaya veriyoruz. Toplum sağlığı için ziyaretçi de kabul etmiyoruz. İşletmeye gelenleri nazikçe geri çeviriyoruz.”dedi.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme