Karatay Termal Tatil Köyü

Tomris Uyar kimdir? Aşktan dostluğa…

1
Daha Fazla Göster
Wordpress Temaları

Her insan dünyaya geldiği bu evrende kendi ruh eşini arar. Bulduğunda içini bir duygu kaplar ve buna ‘’Aşk’ ’der. Dünya tarihi büyük aşklar görmüştür ve bu aşklar sayesinde Dünya edebiyatı eşsiz şiirlere, eserlere sahip olmuştur. Kendi edebiyatımızda dönemlere ayrılır. Bunlardan biri ise ‘’İkinci Yeni’’dir. Peki İkinci Yeni’nin ilham kaynağı neydi ya da kimdi de bu kadar başarılı oldu bu akım? Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler. Ama hayat Tomris Uyar’ı başarılı erkek yerine bu başarılı akımın arkasındaki kadın yapmayı tercih etti. Eğer hazırsak öyküleriyle de Türk Edebiyatı’na yön vermiş Tomris Uyar’ın hayatını anlatmaya başlayalım.

Kimdir Tomris Uyar?

Tomris, 15 Mart 1941 yılında İstanbul’da Hukukçu Gedik Ailesinin biricik kızları olarak dünyaya gelmiştir. 1961 yılında Robert Koleji, 1963 yılında ise İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünden mezun oldu. Öykü yazmadan önce çeviriler yapmaya başladı. Ki babasının bir şiir kitabı annesinin ise çevirileri vardı. Yani edebiyatçı bir aileden geliyordu. Türk Edebiyatı’na inanılmaz katkıları olan bir aile Gedik Ailesi. Tomris’in ilk çeviri esiri dönemin önemli edebiyat dergilerinden olan Varlık dergisinde çıkıyor. Çevirisini yaptığı eser ise Tagore’den ‘’Şeker Bebek’’tir.

Tomris Uyar, edebiyatımıza uğruna yazılan şiirlerin yanı sıra tam 15 öykü, 3 günlük ve sayısız çeviri eser bırakmıştır. Turgut Uyar’la birlikte Latin şairi Lucretius’tan çevirdikleri Evrenin Yapısı adlı yapıta 1975 TDK Çeviri Ödülü verildi. Yürekte Bukağı’yla 1979, Yaza Yolculuk’la 1986 Sait Faik Öykü Armağanı’nı kazandı. Öykülerinde ekonomik ve sınıfsal sorunların baskısı altındaki insanları aktarmayı tercih etti. Dolu dolu geçen bu hayat 4 Temmuz 2003 günü son buldu.

Tomris ve Cemal Süreya

Tomris ve Cemal Süreya tanıştığında ikisi de evliydi. Ve daha sonra ikisi de boşandı. 3 yıl sürdü bu aşk. Cemal Süreya, Tomris Hanım için şu dizeleri yazmıştır.

Bu aşkta anlatılacak bir diğer anı ise şudur: Cemal Bey, Tomris Hanıma olan aşkının etkisiyle eve hep erken gelmektedir. Bu durum Tomris Hanımı şaşırtıyor. Ve ona ‘’ Akşamları eve biraz geç gel yahu, bir erkek hiç dolaşmaz mı? ‘’ diyor. Cemal Bey, ertesi gün altıyı çeyrek geçe, bir diğer dün ise altı buçukta eve geliyor. Bir gün Tomris Hanım çamaşırları asarken merdivenlerin önünde Cemal Bey’i görüyor. Meğerse Cemal Bey, her zamanki gibi saat altıda eve geliyormuş. Tomris Hanımı üzmemek için merdivenin önünde zamanın geçmesini bekliyormuş.

Bu aşk bir ayrı bir barışık devam ediyor. Bu ayrılıklarından birinde Cemal Bey, Tomris Hanım için şu satırı yazıyor.

“Daha nen olayım isterdin, onursuzunum senin!”

Bu ayrılık sonrası Tomris Hanım şöyle diyor:

“Beni bıraktı ama rahat edemedi. Ona göre bana sahip olunamazdı. Senden ayrıldığım anda, senin hakkında, hikayen hakkında sevdiğimi belirtecek hiçbir şey söylemeyeceğim, benim ağzımdan kimse duymayacak, dedi ve doğrusu hiç yazmadı.”

İkisi de dost olarak kalmaya karar verdiler ve kaldılarda.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme