Karatay Termal Tatil Köyü

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Kadrajda

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler Kadrajda
Daha Fazla Göster
Wordpress Temaları

Konya Büyükşehir Belediyesi Ahi Evran Anma etkinlikleri kapsamında Ustalardan Kaybolmaya Yüztutmuş Meslekler Yarışmasının 2.sini düzenliyor.

Belediye Tarafından yapılan Bildiride “Ahi Evran”  Doğumunun 850. yılında, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmasının hatırına Fotoğraf sanatı aracılığı ile ‘Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler’ teması içindeki geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri bir sonraki nesillere aktarmak için bu yarışmanın düzenlendiğini belirtildi.  Bu amaç doğrultusunda Kültürel değeri olan tüm mesleklerin günümüzde yaşayan durumunu fotoğraf sanatı vasıtasıyla tespit edilmesi ve görsel bir bellek oluşturması bekleniyor.

Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı 18 yaş ve üstü herkesin katılabilmesinin yanı sıra. Konya Büyükşehir Belediyesi düzenleyici kurul üyeleri , temsilcileri ve Jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamayacağı bildirildi.

Sanatçılar, Renkli veya Siyah/Beyaz fotoğraf olmak üzere tek bölümde değerlendirileceği yarışmaya her fotoğrafçı en fazla dört adet Sayısal Renkli ve/veya sayısal siyah-beyaz eserle katılabilecek.

Yapılan basın duyurusunda “Son zamanlarda hızla değişen teknolojik gelişmeler, sanayileşme, insan nüfusunun artması gibi bir çok etken sosyal ve ekonomik hayatın gereği var olan bazı mesleklerin değişmesine, yeni mesleklerin doğmasına ve bazı mesleklerin de yok olmasına sebep olmaktadır. Bu bağlamdaki yarışmamız; Geçmişimizde olan, günümüzde devam etse de önemini yitiren veya yok olmaya doğru giden mesleklerin anlatıldığı; Ahşap, Cam, Deri, Hayvan ve Bitki Atıkları, İpek/Tekstil, Maden, Toprak / Taş, Hammaddesi Karışık Olan El Sanatları, vb. Yukarıdaki örneklerde adı geçen veya adı geçmeyen fakat kaybolmaya yüz tutmuş meslek olduğu düşünülen tüm fotoğraflarının bulunduğu kareleri kapsayacaktır.” Denildi.

Birincisine 10000 tl ödül verileceği yarışmanın son başvuru tarihi 20 Ağustos 2021 Saat 17.00

Ayrıntılı bilgi: https://ustalardanmiras.konya.bel.tr/

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme