Karatay Termal Tatil Köyü

Karaman Ovası’nda kuraklık riski !

Daha Fazla Göster
Wordpress Temaları

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram çiftçileri bu yılda zorlanacağını ve ülkemizin içinde bulunduğu kuraklık durumunun ürün planlaması ile ilgili sorunlar yaşadığını belirtti.

Ziraat odası başkanı Mehmet Bayram Karaman’a 4 aylık süreçte metrekareye sadece 93 kilogram yağış düştüğünü söyledi.
Karaman ziraat odası yönetim kurulu başkanı Mehmet Bayram Konya Ovası Sulama Projesinin bir an önce faaliyete geçirilmesini gerektiğini faaliyete geçirilmediği takdirde Karaman Ovası’nın bu yıl kuraklıkla ciddi anlamda mücadele edeceğini belirtti.
Karaman’da yağışların yok denecek kadar düştüğünü Geçen yılda ise ocak ve aralık ayında metrekareye 215 kilogram yağış düşerken şu anda 4 aylık süreçte metrekareye sadece 93 kilogram yağış düştüğünü belirtti.
Bayram çiftçileri zor bir sezonun beklediğini tekrar ifade ederek “Ülkemizin içinde bulunduğu kuraklıkta ürün planlaması ile ilgili sıkıntılar yaşanmaktadır. Karaman yağışı az olan bir il olduğu için Bizler bunu Sürekli gündemde tutmaya çalışıyoruz. Karaman’ın hızlı bir şekilde su projelerinin tamamlanması gerekmektedir.Kuraklık artık kaçınılmaz oldu.Yıllardır yeraltı sularının çekilmesi ile obruklar meydana geldi.
O yüzden dış havzalardan karaman’a su gelmesi gerekiyor.Yine üzerine çok değindiğimiz ve Karaman’ın Kurtuluşu olarak gördüğümüz Karadağ sulama projelerini halkımız ve siyasilerimizin sahip çıkması gerekiyor. KOP’un 2019 yılında açılması planlanıyordu çalışmalar çok gecikti.Bu projenin faaliyete geçen bir ayağı var, O da Konya’ya verilen içme suyudur. Sorunun hızlı bir şekilde giderilip su toplama havzası olan Hotamış’a suyun acilen verilmesi gerekiyor.Çünkü ülkemiz zor bir süreçten geçiyor.Bir hafta pandemi bir tarafta kuraklık.Bu sebepten dolayı Projelerin tamamlanması Karaman ile konya ovası için hayati bir önem taşımaktadır.
Türkiye’de modern sulamanın yapıldığı illerin başında gelen karaman’da vahşi sulama neredeyse yok denecek kadar azdır.Karamanlı çiftçiler suyu tasarruflu bir şekilde kullanıyor.Fakat bizim sorunumuz şudur.Karaman az yağış alan bir ilimiz ağırlıklı olarak yer altı suyu ile sulanan bir yer.Devletimizin havza bazlı desteğe geçmesi ile ilgili olarak yıllardır bir çalışması var.Şu an karaman’da mısır ekiminin fazla olmasından dolayı, zaman zaman eleştiriler olmakta.Fakat üreticinin bundan başka alternatifi yok.Üreticimiz suyu az tüketen ürünlere destek verildiği anda mısır ekimini bırakarak onlara yönelebilir.Para kazanmadığı için mısırdan başka bir şey ekmiyor.” diye konuştu.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme