Karatay Termal Tatil Köyü

GÜZEL SÖZ

Wordpress Temaları

GÜZEL SÖZ

Söz nedir? Diye bir soru ortaya atılsa herkes farklı cevaplar verir. Gelin ben size “ söz” kelimesinin sözlükte geçen anlamını söyleyeyim. “Söz, bir duyguyu, bir düşünceyi eksiksiz olarak anlatan sözcük ya da sözcük dizisi” demektir.

Yüce Allah, İsra Suresinin 53.Ayetinde şöyle buyurmaktadır;
“ Kullarıma söyle sözün en güzelini söylesinler, yoksa şeytan aralarına girer. Kuşkusuz şeytan insanların apaçık düşmanıdır.”
Peygamberimiz (s.a.v) ise bir hadisi şeriflerinde “ Güzel söz sadakadır.” buyurmaktadır. Ayet-i Kerimeden ve Hadis-i Şeriften hareketle dinimizin güzel söz söylemeye önem verdiğini anlayabiliriz. Yine yukarıda zikrettiğimiz ayet ve hadisten hareketle güzel söz söylemek dinimizin emirlerindendir diyebiliriz.

Söz deyip geçmemek lazım. Sözün yabana atılamayacak bir gücü vardır. Öyle ki insan bir sözle gönüller kazanabileceği gibi bir sözle gönüller de yıkabilir. Güzel söz ile insanlara değer verdiğimizi gösterebiliriz ve ancak güzel bir söz ile insanların gönlüne taht kurabiliriz. Tıpkı Yunus Emre gibi… Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü aynı zamanda dini-tasavvufi Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Yunus Emre, Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmaya başladığı çalkantılı bir dönemde Anadolu’yu karış karış gezerek insanların gönlünü güzel sözler ile kazanmıştır. Yunus Emre, sözün gücünden yararlanarak insanların elinden tutmuş ve onları karanlıktan aydınlığa çıkarmayı başarmıştır ve aynı zamanda insanların gönlüne ilahi aşkı “ güzel söz” ile ilmek ilmek işlemiştir. Bu toprakları yaşadığı müddetçe güzel söz ile yoğurmuştur ilahi aşkın şairi…
Yunus Emre, Mevlana Celaleddin Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli gibi daha nice mutasavvıflar, şairler yaşadıkları dönemde güzel söz ile insanların gönüllerinde taht kurmayı başarmışlardır. Bugün bizlerin de ihtiyacı olan şey güzel söz değil midir?.. Unutmamalı ki “ Güzel söz, kalpleri açmanın tek anahtarıdır.” Yazıma sözlerin en güzeli olan Kur’an-ı Kerimden İbrahim Suresinin şu meali ile son vermek istiyorum.

“ Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.” (İbrahim Suresi)

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!