Karatay Termal Tatil Köyü

Yeni Bağımlılık: Tiktok

Wordpress Temaları

Yeni Bağımlılık: Tiktok

 

Tiktok’u bilmeyen galiba yoktur, ama yine de bilmeyenler için açıklayalım:

Tiktok gerçekte insanların toplanıp, video yapıp canlı yayın açma platformu diyebiliriz. Ama sonuç olarak resmi  bir sosyal medya uygulaması.

Son zamanların en viral uygulamalarından olan Tiktok uygulamasını ülkemize göre değerlendirelim. Dünyada Tiktok uygulamasını kullanan insanların yaş seviyesi 15-19 yaş iken bizim ülkemizde bu yaş seviyesi, her kesimi kaplamakta. Her medya uygulanmasının yararları olduğu gibi zararları da vardır. Tiktok uygulaması da bu medya uygulamalarının içinde. Tiktok medya uygulamaları arasına 2016 yılında katıldı. Daha önce tek tencereden yemek yiyecek kadar yoksul ailelerin veya kalıcı fiziksel sakatlığı (ileri derece deri yanığı, kolları olmama, kaybedilmiş bir gözün yarası vs.) olan insanların da rahatlıkla 5000+ beğeni alan şarkılı, türkülü, danslı, kahkahalı videoları olması internette görülmemiş şeydi. Bu videoları izleyicinin gözü önüne çıkaran Tiktok uygulaması, Twitter, İnstagram ve Facebook uygulamalarının işini zora sokmakta. Çünkü diğer uygulamalarda bu tür videolar kolay kolay insanların gözü önüne çıkmıyordu. Tiktoğun videoları kolay bir şekilde öne çıkarması kendisini viral yapmasını ve kullanıcı kazanmasını sağladı. Kullanıcı ve “ Tiktok’ta video üretici” insanlar da doğal olarak çoğaldı. Tiktok Bu video üreticilerini mavi tik kavramı ile taçlandırdı. Bir milyon takipçiden sonra mavi tik veren Tiktok, kullanıcıları bu şekilde teşvik ediyor. Mavi tik alan kullanıcıların izleyicilerin gözünde itibarı da artıyor. İtibar arttıkça reklam ve etkileşim de artıyor. Bu itibar ve etkileşimler kullanıcının reklam almasını sağlıyor. Yani günümüzde zengin olmanın kolay yollarından birisi haline geldi Tiktok. Tiktok  uygulamasında para kazanma canlı yayında atılan hediyeler sayesinde gerçekleşiyor. “Hediye” kavramı para olmakta. Canlı yayın açan kişiler yani kullanıcılar, izleyicilerden hediye kelimesi altında resmen para istemekte. Bu atılan hediyeler akıllara şu soruyu getiriyor; Günümüzde para kazanmak bu kadar kolay mı? Kolay olduğu için mi Tiktok kullanıcıları hediye adı altında para istiyorlar. Merak konusu.

Şimdi birkaç Tiktok hediyesinin TL tutarına bakalım.

Para Yağmuru:105 TL

Şato:1920 TL

Unicorn:480 TL

Yat:850 TL

Spor Araba:3200 TL

Bu miktarlara bakıldığında gerçekten basit miktarlarda paralar olmadığını görüyoruz. İnsanların bunları düşünmesi ilgilenmesi hatta nefreti de diyebiliriz Tiktok’u zirveye çıkarıyor.

Uygulamanın yapılış tarzına bakarsak altta bir artı ikonu mevcut. Bu artı ikonuyla video yükleyebilir ve canlı yayın başlatabilirsiniz. Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu. Kolayca içerik yapabiliyorsunuz. Kolayca içerik çıkarılabildiği için kullanıcı ve izleyici sayısı da artmakta. Bu da daha fazla izlenme demek.

Günümüzde nice insanlar görmekteyiz bir de pandemi döneminde, evine 5 kuruş fazla girsin diye gece gündüz çalışıp, çocuğum okusun diye canını dişine takıp evine gece geç saatte gelen insanlar varken başkalarının bedavadan hediye atması şaşkınlık içeren bir durum. Tabiri caiz ise insanlar yattıkları yerden para kazanıyorlar. Para yollayanlar canlı yayın açanları teşvik ediyor. Ama Tiktok’un  iyi bir özelliği ise insanlar açısından yararlı köşede kalmış videoları göz önüne çıkarmakta. Bu da iyi bİr tarafı diyebiliriz.

( Ömer Kaya & Hüsnü Furkan Kaya )

 

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!