Karatay Termal Tatil Köyü

RAHMETİ BEKLERKEN…

Wordpress Temaları

Çok değerli bir misafir nasıl beklenir? Hele bu misafir Allah’ın gönderdiği bir misafir ise. Bize rahmet, bereket, iyilik ve güzellikler getirecekse. Bizi eğitecek, erdirecek ve olduracak, yüksek mertebelere yüce makamlara yükseltip çıkaracaksa. Bizde bir ay kalıp bin yıl kalmış kadar kazandıracaksa. Böyle bir misafir dört gözle, sevinçle, zevkle ve heyecanla beklenmez mi? En güzel ve en değerli halılar böyle bir misafirin ayakları altına serilmez mi? Baş tacı edilip, gönül sarayımızın SULTANI edilmez mi?

İşte gelen misafirimiz on bir ayın sultanı mübarek Ramazan’dır. Daha üç aylar girdiğinde başlamıştık onu beklemeye ve ona kavuşmak için dua etmeye. “Allah’ım! Recep ve şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur” diye. Ne çok istiyoruz onun gelmesini. Evimizi, kalbimizi, soframızı neşelendirmesini. Geçen yılın Ramazan’ı bitişinde “Elvedâ ey Şehr-i Ğufrân”ı söylerken hüznümüzü dile getirişimizi. Zira gelişine çok sevinmiş, gidişine de o kadar çok üzülmüştük. Onu ne kadar çok özlüyoruz değil mi. Rahmetini, bereketini, mağfiretini ve de cenneti müjdelemesini. Sahurunu, iftarını, mukabelesini ve teravihini. Kalplerimizi diriltmesini, gönüllerimizi birleştirmesini, kırgınlıkları ve kızgınlıklarını bitirmesini… Fakirleri ve yoksulları sevindirmesini…

Rahmet ayı, Kur’an ayı, bereket ayı Ramazan, Şehr-i ğufrân. Bizi rahmetle, bereketle, mağfiretle ve cennetle müjdeleyen Ramazan’ı nasıl bekleyeceğiz. Sadece iyilik ve güzellik getireni, bütün kötülük ve çirkinlikleri bitireni, gerçekten ne ile karşılayacağız. O ibadet yoğunluğuna nasıl hazırlanacağız. Mantılar, yufkalar, erişteler, tatlılar ve sütlüler yaparak mı? Hani yemekten, içmekten, cinsi münasebetten uzak kalınacak olan, gecesi kıyâm, gündüzü sıyâm olan Ramazan, bunlarla mı karşılanacak?

Mübarek üç aylar girerken ara ara oruçlar tutulur, mübarek gecelerin yoğunlaşmasıyla geceleri ibadete kalkılır, sadakalar biraz sıklaştırılır ya. Neden? Ramazana hazırlanmak için, rahmet mevsimine, ibadet iklimine bir anda hazırlıksız girmek, ağır gelmesin, bu yoğunluk bize bir bıkkınlık vermesin diye. Hani Ramazan’ın ilk teravihi, ilk öğle namazı ilk cuması camiler tıklım tıklım dolar neredeyse yer kalmaz, üçüncü günden sonra da bir iki saftan başka cemaat kalmaz ya, acaba neden? Bir yıl hasretle beklediğimiz Ramazan’dan bu kadar çabuk nasıl bıkılır ve en yüce misafir yalnız bırakılır. Bu nasıl bir özlemdir ki iki üç günde doyulur ve usanılır. Samimi değil miydik yoksa yolunu beklerken. İçten değil miydik “Allah’ım bizi Ramazan’a kavuştur” diye dua ederken. İşte ne kadar da çabuk geldi, dört gözle beklerken.

Din Samimiyettir sözünü hatırladık Allah Rasulünün. Herkese ve her şeye karşı samimiyet. “Ameller niyetlerle ölçülür, her amele niyetine göre mükafat verilir” buyuran Allah rasulünün kulaklarımıza küpe olacak sözleri ürpertiyor kalplerimizi öyle değil mi? Yoksa dillerimiz böyle söylerken içimizden, “şimdi açlığa, susuzluğa, uykusuzluğa ve teravihlerin, hatimlerin vereceği yorgunluğa nasıl dayanacağız” diye şikayetlenecek miyiz!? Tam tersine bizi arındıracağı ve bize cenneti kazandıracağı için sevinip neşelenecek miyiz… “Allah kalplerin gizlediklerini çok iyi bilmektedir”.

Öyleyse ölü kalplerimizin dirilmeye ihtiyacı var. Zihinlerimizin durulması gerekiyor. Gönüllerimizin günah kirlerinden, kötü duygularından arınması, hakka ve halka açılması icab ediyor. Ramazan kalplerimizi diriltmeye, gönüllerimizi arıtmaya, zihinlerimizi durultmaya geliyor. O halde Ramazan bizden kalben, zihnen ve gönülden bir hazırlık yapmamızı bekliyor. Kalpler Kur’an’la dirilecek, zihinler tefekkürle durulacak, gönüller zekat ve sadakalarla arınacak. Rahmet kapıları böyle açılacak, cehennem kapıları kapanacak, şeytanlar zincirlere vurulacak. Kalplerdeki Allah’ı zikretmeye karşı vurulan zincirler kırılacak. Şeytanın Allah’a yaklaşmaya engelleyen pırangalarından kurtulunacak. Şeytandan uzaklaşılıp, Allah’a yaklaşılacak. Cehennemden, cimrilikten, bencillikten kurtuluşun, Rahmeti, mağfireti ve cenneti kazanmanın müjdesi kazanılacak neticede ebedî kurtuluş Ramazan’ı kalben, zihnen ve gönülden karşılayanların ve uğurlayanların olacaktır…

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!