Karatay Termal Tatil Köyü

Üniversiteler açılacak mı? YÖK açıkladı

Daha Fazla Göster
Wordpress Temaları

YÖK’ün ”Üniversiteler açılacak mı?” sorusuna cevabı

Geçtiğimiz günlerde kabine toplantısının ardından, Cumhurbaşkanımız normalleştirme takvimini belirtmişti. Normalleşme takviminden sonda Sağlık bakanlığı risk durumu haritasını iki haftada bir yenileyecek. Yeni alınan tedbirler illerin risk dağılımına göre değişmektedir. Yükseköğretim Kurumları üniversitelerin açılması için Sağlık Bakanlığı’ndan onay bekliyorlardı. Bu duruma Sağlık bakanlığının cevabı ise eğitimlerim uzaktan yapılmasaydı. Ancak tıp fakültesi alınan tedbirler dahilinde yüz yüze eğitime başlamışlardı. YÖK’ten diğer bölümlere de cevap geldi. İllerde vaka sayılarına göre üniversiteler açılacak mı?

Türkiye Cumhuriyeti YÜKSEKÖĞRETİM KURULU basın ve halkla ilişkiler müşavirliği açılacak mı sorusuna cevap verdi işte o cevap;
2020-2021 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine ilişkin açıklama:
dinde üzere yeni koronavirüs küresel salgını dolayısıyla Mart 2020 den bu yana üniversitelerimizde eğitim ve öğretim faaliyetleri konuya ilişkin yazılarımız uyarınca yükseköğretim kurumlarımızın yetkili kurullarında kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir.
Yükseköğretim kurulu bu süreci güçlü koordinasyon yönetim ve çerçeve kararlar ile yönetmektedir. memleketimizin bütün illerin Eda lan üniversitelerimizin her birisinin farklı şartları ve imkanlarının bulunması,merkezi olarak aynı tedbirlerine kararların bütün üniversiteleri için aynı şekilde uygulanmasının doğru olmadığı düşüncesinden kaynaklanmaktadır.
ayrıca küresel salgın da yeni normalleşme süreci raporu üniversitelerimizde iletilmiş salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak olan uygulamalara yönelik hususlarda üniversitelerimizde serbesti tanınmıştır.yine de bu bağlamda özellikle uygulamalı eğitimler, staj, iş yerinde mesleki eğitim gibi hususlara da dikkat çekilmiştir.
küresel salgın sürecinde yükseköğretim kurumlarımızın tüm programlarında eğitimler genel olarak çevrimiçi yöntemlerle kesintiye maruz kalmadan devam etmektedir. aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişeler,bir müddetten beri öğrenci ve öğretim elemanları tarafından yükseköğretim kurulu başkanlığımıza bildirilmektedir.
yükseköğretim kurulunca konunun en önemli paydaşları olan öğretim elemanları ile öğrencilerimizin de bu sürece dair görüşlerinin alınması yolunada gidilmiştir. Bu maksatla 1 milyon 300 yüz bin kişiye yakın katılımcıyla YÖK tarafından Türkiye’nin ulusal ölçekte en büyük anketi gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları Sağlık Bakanlığı dahil ilgili kurumlar ile paylaşılmıştır.
Bu çerçevede özellikle mezun durumunda olan öğrencilerin yetkinliklerinin kazandırılmasında telafisi güç eksiklikler oluşabileceği düşünülerek uygulamalı ve teorik eğitimlerin sürdürülüş şekline dair Sağlık Bakanlığından görüş alınması uygun görülerek 02.02.2021 tarihinde Bakanlığa bu görüş talebi iletilmiştir.
Sağlık Bakanlığı’nın görüş talebimize dün akşam cevaben yollamış olduğu yazıda “Son 3 haftada ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha dikkatli davranılmasını gerektirmektedir. Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe sebep olabileceği de unutulmamalıdır” şeklinde Bilgi verilerek, yükseköğretim kurumlarında uygulamalı eğitimlerde azami dikkat ile ve sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze eğitimin yapılabileceği, ancak teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak devam ettirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir.” Denilmektedir.
Bu bağlamda yapılan değerlendirmeler sonucunda yükseköğretim yürütme kurulu’nun 17.02.2021 tarihli toplantısında;

“-Uygulamalı eğitimlerin azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması”şarkıyla öğrenciler -seyreltilerek gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabileceği

-Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığı’nın görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması

– Sağlık bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması

-Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlandırılması

-Rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi.’’

Diyerek üniversitelerin bulundukları illerdeki risk durumuna bağlı olduğunu açıkladı.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme