Karatay Termal Tatil Köyü

Teravih namazı hakkında açıklama geldi

featured
Wordpress Temaları
Bu yıl ki Ramazan ayında teravih namazı nasıl olacak sorusuna Din İşlerinden yanıt gecikmedi. Pandemi koşulları hayatımızda her şeyi etkilerken teravih namazını da etkiledi. Ramazan ayında teravih namazının camide, pandemi koşullarına uyularak kılınabilecek.
Ayrıntılar şu şekilde:
-Teravih namazlarında koruyucu tedbirlere azami ölçüde dikkat edilmesi dini bir vecîbedir
Dinimizde, insan hayatının ve sağlığının korunması temel esaslardan biridir. Sağlığın korunması için önleyici tedbirlere başvurulması ve hastalandıktan sonra tedavi olunmasının gerekliliği de bu esas üzerine bina edilmiştir. İbadetlerin yerine getirilmesinde de bu husus dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla salgın sürecini yaşadığımız bu günlerde gerek cemaatle yerine getirdiğimiz ibadetlerimizde ve gerekse iftar vb. toplu faaliyetlerimizde, salgınla mücadele ve hastalığın yayılmasını önleme hususundaki koruyucu tedbirlere azami ölçüde dikkat edilmesi dini bir vecîbedir. Bu nedenle cemaatle kılınan namazlar salgın tedbirlerine riayet edilerek yerine getirilmektedir. Aynı şekilde idrak edeceğimiz Ramazan ayında kılacağımız Teravih namazlarında da salgınla mücadele hususundaki hassasiyetimizi sürdürmemiz önem arz etmektedir.
Teravih cemaatle kılınabileceği gibi tek başına da kılınabilir
Teravih sünnet olan bir namazdır ve cemaatle kılınabileceği gibi tek başına da kılınabilir. Hz. Peygamber’in birkaç gece bu namazı cemaatle kıldığı ve bazı endişelerinden dolayı hayatının kalan dönemlerinde münferiden kıldığı bilinmektedir.
-Teravih namazı cemaatle 20 rekat olarak kılınmaktadır
Teravih namazı, Hz. Ömer döneminden itibaren -Hz. Osman ve Hz. Ali dönemleri de dâhil olmak üzere- günümüze kadar cemaatle yirmi rekat olarak kılınmıştır. Günümüzde de, başta ülkemiz olmak üzere pek çok İslam ülkesinde Teravih namazı cemaatle 20 rekat olarak kılınmaktadır. Teravih namazının isimlendirilmesi diğer nafile namazlar gibi sonraki dönemlerde olmuştur.
Sağlığın korunması ve salgın tedbirleri kapsamında, Teravih namazı münferiden, cemaatle veya bir kısmı cemaatle bir kısmı da tek başına kılınabilir.”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!