Karatay Termal Tatil Köyü

HDP’yi üzecek 102. Maddedeki değişiklik

meclis-kavga
Daha Fazla Göster
Wordpress Temaları

Siyasi partiler yasasının 102. maddesinde değişikliğe gidilecek.
Değişikliğin olumlu sonuçlanmasının ardından partinin kapatılma gereksinimi duymadan terör propagandası yaptığı tespit edilirse, hazineden aldığı paraya son verilecek.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP kapatılsın şeklinde ki açıklamaları kamuoyunun gündeminde tartışılmaya devam ediliyor.MHP, HDP’nin kapatılması için tüm çalışmalarına durmadan devam ediyor. MHP, HDP’Yİ kapatma çalışmalarına devam ederken Birçok siyasi partiden HDP’ye destekler yağıyor.
MHP’nin gündemde tuttuğu HDP’nin kapatılması konusundaki tartışmalar devam ederken Ak Parti’den yeni bir tavsiye geldi.
Terör propagandası yapan partiye hazine yardımı olmayacak.
HDP’nin kapatılmasına gerek kalmadan yardımı kesmek için Ak Parti Yeni bir formül buldu. Ak Parti’nin bulduğu formül partiler yasasının ikinci maddesinde değişikliğe gidilerek gerçekleştirilecek. Bu değişiklik sonucu hazine yardımının kesilmesi için dava açabilmesi ne olanak sağlayacak.
Hazine yardımının kesilmesi için öncelikle parti’nin kapatılması lazım.
HDP 2021 yılı için hazineden aldığı para yaklaşık olarak 57 milyon lira olarak belirlenmektedir.

102. Maddenin içeriği nasıl?

“Siyasi partilerin denetimi ve faaliyetlerinin takibi hususlarında Cumhuriyet Başsavcılığı’nın istediği bilgi ve belgeleri, belli edilen süre veya belli edilmemesi halinde makul süre içinde vermeyen siyasî partiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ikinci bir yazı tebliğ olunur. Bu yazıda, belirtilen süre içinde cevap verilmediği ve istek yerine getirmediği takdirde o siyasî partinin kapatılması için dava açılabileceği de belirtilir.

Bu tebliğde bildirilecek süre içinde yine istek yerine getirilmez veya cevap verilmezse Cumhuriyet Başsavcılığı o siyasî partinin kapatılması için Anayasa Mahkemesinde resen dava açabilir.”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Medya Anadolu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

deneme